Inkomen uit bedrijf - Varkenshouderij
|
Inkomens varkensbedrijven gedaald door lagere opbrengsten
|
| 15-12-2025 |
In 2025 is het inkomen op varkensbedrijven met bijna 34% gedaald ten opzichte van 2024. Het gemiddelde inkomen per onbetaalde arbeidsjaareenheid (oaje) is gedaald van circa 259.000 euro in 2024 naar ongeveer 171.000 euro in 2025. Deze daling is het gevolg van lagere opbrengsten uit de verkoop van dieren en een negatieve aanwas (waardedaling op de eindbalans ten opzichte van de beginbalans). Dit wordt onvoldoende gecompenseerd door 2% lagere voerkosten. Ondanks de daling in 2025, blijft het inkomen per oaje nog steeds boven het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar (2020-2024) van circa 160.000 euro.
|
De daling in het inkomen is vooral te wijten aan de lagere opbrengsten uit de verkoop van biggen en vleesvarkens. In 2025 zijn de biggenprijzen gemiddeld circa 8% gedaald ten opzichte van 2024; ook de vleesvarkensprijzen zijn met 8% zijn afgenomen.* Hoewel de prijzen in 2025 nog steeds boven het niveau van 2022 liggen, is de daling in 2025 een correctie na de twee uitzonderlijk hoge prijsniveaus van 2023 en 2024. Daarnaast zijn de dieren op de eindbalans gemiddeld 20% (vleesvarkens) en 28% (biggen) minder waard dan op de beginbalans, wat een daling geeft van het berekende inkomen.
De kosten voor voer zijn in 2025 licht gedaald, met ongeveer 2%, goed voor een besparing van circa 15.000 euro. Andere kostenposten stegen echter, met name de mestafvoerkosten, die met 13% toenamen (+16.000 euro) tot boven de 140.000 euro. Deze stijging neemt de voordelen van de lagere voerkosten weg.
Verschillen tussen zeugen- en vleesvarkenshouderij In 2025 is de inkomensdaling bij vleesvarkensbedrijven sterker dan bij zeugenbedrijven. Zeugenbedrijven zagen een beperkte daling van circa 7%, vooral door hogere kosten voor voer (vanwege stijging in bedrijfsomvang) en mestafvoer, ondanks een lichte stijging van de opbrengsten. Het inkomen per oaje wordt geraamd op 368.000 euro, en de rentabiliteit daalde van 126 naar 122.
Bij vleesvarkensbedrijven ging het inkomen fors onderuit, met een daling van 70% naar circa 26.000 euro per oaje. Dit is het gevolg van 10% lagere opbrengsten uit vleesvarkens en een negatieve aanwas. De rentabiliteit zakte naar 95.
Gesloten bedrijven zaten hier tussen in, met een daling van het inkomen per oaje van 57% naar 146.000 euro. Ook hier was de aanwas negatief. De rentabiliteit daalde van 113 naar 102.
In vergelijking met 2024, dat een goed jaar was met hoge opbrengsten en lage kosten, is 2025 een correctiejaar. Lagere opbrengsten, negatieve aanwas, en hogere kosten voor met name mestafvoer drukken het inkomen in alle bedrijfstypen.
*Raming op basis van beschikbare data tot en met eind november 2025. In de laatste maand van het jaar is de opbrengstprijs van varkens verder onder druk komen te staan.
|