Mijn agrimatie
v

Agrimatie - informatie over de agrosector

Agrimatie > Sectoren > Glastuinbouw
     
Glastuinbouw
Kies een thema
Algemeen

Economie

Maatschappij

Milieu

 
 
  
   
   
Kies een indicator
Deze informatie voor andere sectoren
  • Groententeelt
  • Sierteelt

Alles over
  • Algemeen
    >
  • Economie
    >
  • Maatschappij
    >
  • Milieu
    >

Branchegegevens export - Groententeelt

Volume Nederlandse export groenten stabiel, fruit daalt
30-3-2022

Op basis van de gegevens van de cijfers van het Kwaliteits-Controle-Bureau (KCB) bleef het exportvolume van groenten in 2021 stabiel. Er was een daling van het volume van fruit en een gelijkblijvende hoeveelheid in Nederland geteelde groente geregistreerd. Per saldo is de export (exclusief uien) met een kleine 2% gedaald.

Uit de bijgevoegde tabel blijkt er ongeveer 4% minder tomaten zijn geëxporteerd dan een jaar eerder. Dit is in lijn met areaalontwikkelingen in Nederland van dit gewas. Vooral losse tomaten werden minder naar het buitenland vervoerd. Er werden veel meer komkommers uitgevoerd (+7%). Ook dit lijkt in lijn met areaalontwikkelingen. Recentelijk zijn enkele tomatentelers overgestapt op de komkommerteelt. Bij paprika werd een groei van ongeveer 5% geregistreerd. Onder andere de oranje gekleurde paprika steeg in exportvolume. Ook groen werd meer geëxporteerd. Van de grotere kleuren rood en geel ging juist minder de grens over. Uiteraard ging ook veel, en meer, in de mix weg. Aubergines realiseerden een kleine plus, wat gezien de uitbreidingen in areaal enigszins bescheiden is.

In het fruit steeg het exportvolume van aardbeien sterk. Maar de exportaantallen van appel waren juist sterk lager, wat vermoedelijk het gevolg is van de lagere appeloogst in oogstseizoen 2020. Het exportvolume van peren bleef nagenoeg (-3%) op niveau.

Exportvolume van groente en fruit*
Product in kilo's:Volume 2019 Volume 2020 Volume 2021 Mutatie in % 2020/2021
Tomaten756.300.225750.161.304721.808.415-3,8
Paprika632.488.117643.264.828674.230.7484,8
Komkommers317.323.960312.335.871334.309.9267
Aubergine39.345.31043.531.77544.418.3762
Aardbeien21.328.64018.537.17522.597.11221,9
Totaal groenten1.796.364.1141.781.549.1601.781.323.6060
Totaal fruit292.204.857296.435.575261.956.229-11,6
* excl. uien Bron: KCB/GroentefruitHuis, bewerking Wageningen Economic Research.


Het exportvolume wordt beïnvloed door de areaalontwikkeling, het teeltseizoen, exportbarrières en de veranderingen in de eigen ofwel binnenlandse consumptie. De ontwikkelingen hierboven geschetst zijn daarom niet 1-op-1 te vertalen naar bedrijfsniveau en naar de inkomensraming waarvoor dit artikel is geschreven.

Daarnaast zijn er dit jaar verbeterde cijfers beschikbaar over de handel met het VK. Deze kunnen de cijfers ten opzichte van 2020 enigszins vertroebelen.




Branchegegevens export - Sierteelt

Relatief goede zomer in 2026 halveerde de achterstand in de exportwaarde van bloemen en planten
5-10-2026

Juni, juli en augustus 2026 waren relatief goede exportmaanden voor bloemen en planten, wat bijdroeg aan het verkleinen van de achterstand in de cumulatieve exportwaarde ten opzichte van vorig jaar.

Volgens cijfers van Floridata, verzameld in opdracht van de Vereniging van Groothandelaren in Bloemisterijproducten (VGB), was de cumulatieve exportwaarde tot en met augustus 2026 1,6% lager dan in dezelfde periode vorig jaar (82 miljoen euro verschil). In mei was de achterstand nog 3,2%. Tot en met augustus bedroeg de exportwaarde 5.027 miljoen euro.

De maand juni droeg het meeste bij aan de inhaalslag. Met een exportwaarde die bijna 20 miljoen euro hoger was dan de exportwaarde van vorig jaar kwam de totale exportwaarde in deze maand uit op 554 miljoen euro (+3,7%). De toename was mede te danken aan het feit dat deze maand twee werkdagen meer had dan dezelfde maand het jaar ervoor.

Ook in juli en augustus was er sprake van een lichte toename van de waarde van de geëxporteerde bloemen en planten. Zo steeg de exportwaarde ten opzichte van juli 2025 met ruim 2%, en ten opzichte van augustus 2025 met 1,5%, goed voor een groei van respectievelijk ruim 9 miljoen euro en 7 miljoen euro.

In de afgelopen drie maanden was de groei van de export van snijbloemen groter dan die van de export van planten. In juni groeide de waarde van bloemenexport met 4,6% en die van plantenexport met 2,2%. In juli was het verschil minder groot. Toen steeg de exportwaarde van bloemen met 2,4%, tegenover 1,7% voor die van planten. In augustus lagen de percentages weer verder uit elkaar. De waarde van de geëxporteerde snijbloemen groeide met 4,2% en de waarde van de geëxporteerde planten daalde met 2,4%.

De daling van de cumulatieve cijfers in het eerste halfjaar wordt door de VGB gewijd aan geopolitieke spanningen, economische onzekerheid en een terughoudende consument. Met name de onrust in het Midden-Oosten zorgt voor verstoringen in logistieke ketens en luchtvrachtverbindingen. Hierdoor worden exportstromen vanuit onder andere Kenia en Ethiopië bemoeilijkt. Aangezien deze stromen ook naar Nederland gaan, hebben de verstoringen ook effect op het exportvolume van Nederland, omdat Nederland in de wereldwijde handel een draaischijffunctie vervult. Overigens is het marktaandeel van Nederland in de handel met landen in het Midden-Oosten gering.

In de afgelopen maanden is het zeer warm geweest. Zeer negatieve gevolgen heeft de hitte niet gehad op de exportwaarde. Mogelijk heeft het trouw- en feestseizoen een positieve invloed gehad op de export. Terwijl traditionele afzetgebieden zoals Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk in het eerste halfjaar nog negatieve resultaten lieten zien (Floridata), lijkt de afzet in Centraal- en Oost-Europese landen een stijgende lijn te vertonen. Mogelijk heeft het vieren van de eerste schooldag op 1 september in de Baltische Staten, waar elk schooljaar traditiegetrouw begint met het geven van bloemen aan de juffen en meesters, de handel eind augustus wat aangewakkerd.





Referenties
  • Bron data: HBAG bloemen en planten, vanaf april 2014 Floridata



Meer informatie
Toelichting indicator
Thema omschrijving
Beleidsinformatie
Archief


Naar boven