Branchegegevens export - Groententeelt
|
Volume Nederlandse export groenten stabiel, fruit daalt
|
30-3-2022
|
Op basis van de gegevens van de cijfers van het Kwaliteits-Controle-Bureau (KCB) bleef het exportvolume van groenten in 2021 stabiel. Er was een daling van het volume van fruit en een gelijkblijvende hoeveelheid in Nederland geteelde groente geregistreerd. Per saldo is de export (exclusief uien) met een kleine 2% gedaald.
|
Uit de bijgevoegde tabel blijkt er ongeveer 4% minder tomaten zijn geëxporteerd dan een jaar eerder. Dit is in lijn met areaalontwikkelingen in Nederland van dit gewas. Vooral losse tomaten werden minder naar het buitenland vervoerd. Er werden veel meer komkommers uitgevoerd (+7%). Ook dit lijkt in lijn met areaalontwikkelingen. Recentelijk zijn enkele tomatentelers overgestapt op de komkommerteelt. Bij paprika werd een groei van ongeveer 5% geregistreerd. Onder andere de oranje gekleurde paprika steeg in exportvolume. Ook groen werd meer geëxporteerd. Van de grotere kleuren rood en geel ging juist minder de grens over. Uiteraard ging ook veel, en meer, in de mix weg. Aubergines realiseerden een kleine plus, wat gezien de uitbreidingen in areaal enigszins bescheiden is.
In het fruit steeg het exportvolume van aardbeien sterk. Maar de exportaantallen van appel waren juist sterk lager, wat vermoedelijk het gevolg is van de lagere appeloogst in oogstseizoen 2020. Het exportvolume van peren bleef nagenoeg (-3%) op niveau.
Exportvolume van groente en fruit* |
| Tomaten | 756.300.225 | 750.161.304 | 721.808.415 | -3,8 | | Paprika | 632.488.117 | 643.264.828 | 674.230.748 | 4,8 | | Komkommers | 317.323.960 | 312.335.871 | 334.309.926 | 7 | | Aubergine | 39.345.310 | 43.531.775 | 44.418.376 | 2 | | Aardbeien | 21.328.640 | 18.537.175 | 22.597.112 | 21,9 | | | | | | | Totaal groenten | 1.796.364.114 | 1.781.549.160 | 1.781.323.606 | 0 | | Totaal fruit | 292.204.857 | 296.435.575 | 261.956.229 | -11,6 |
Het exportvolume wordt beïnvloed door de areaalontwikkeling, het teeltseizoen, exportbarrières en de veranderingen in de eigen ofwel binnenlandse consumptie. De ontwikkelingen hierboven geschetst zijn daarom niet 1-op-1 te vertalen naar bedrijfsniveau en naar de inkomensraming waarvoor dit artikel is geschreven.
Daarnaast zijn er dit jaar verbeterde cijfers beschikbaar over de handel met het VK. Deze kunnen de cijfers ten opzichte van 2020 enigszins vertroebelen.
|
Branchegegevens export - Sierteelt
|
Exportwaarde bloemen en planten eerste kwartaal 2026 0,6% lager
|
30-4-2026
|
Volgens cijfers van Floridata, verzameld in opdracht van de Vereniging van Groothandelaren in Bloemisterijproducten (VGB), daalde de exportwaarde van snijbloemen en planten in het eerste kwartaal van 2026 met 0,6% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2025.
|
Door een matige start van het jaar lag de exportwaarde van bloemen en planten in januari al ver achter op vorig jaar (-10,5%). Deze matige start werd veroorzaakt door strenge koude in Nederland, Europa en de Verenigde Staten, een lager aanbod en een veildag minder. Ook in februari, met een bloemendag als Valentijnsdag als aanjager, bleef de exportwaarde achter op februari 2025 (-5,8%). Mogelijk vielen de resultaten voor Valentijnsdag tegen omdat deze bloemendag dit jaar samenviel met carnaval en op een zaterdag gevierd werd. Op zaterdag zijn er doorgaans minder bestellingen van bijvoorbeeld kantoorpersoneel dan door de week. Net als in januari waren het in februari vooral de snijbloemen waarvan de exportwaarde achterbleef (bijna 8%). De exportwaarde van planten daalde ook, maar in veel lichtere mate (ruim 1%). De cumulatieve exportdaling van bloemen en planten na de eerste twee maanden van het jaar bedroeg daardoor 7,7%. In maart werd deze achterstand grotendeels goedgemaakt, met internationale vrouwendag (8 maart) en Moederdag in het Verenigd Koninkrijk (15 maart) als belangrijke piekdagen van de export. Pasen werd dit jaar al op 5 en 6 april gevierd, waardoor de inkopen deels al in maart werden gedaan. Vorig jaar viel Pasen twee weken later, waardoor alle inkopen aan april toegekend werden. Daarnaast kende maart dit jaar een veildag meer dan in 2025. Hierdoor werden er ten opzichte van maart vorig jaar bijna 8% meer bloemen verkocht, en voor kamer- en tuinplanten piekte de afzet met ruim 18%. Cumulatief lag de verkoop van bloemen nog 3,5% achter op de exportwaarde van vorig jaar. De verkoop van planten lag juist 5% voor op vorig jaar. De exportwaarde van bloemen en planten samen was 0,6% minder dan in dezelfde periode van 2025.
Zorgen om gevolgen oorlog in Midden-Oosten Ondanks de stijging van de exportwaarde in maart leefden er zorgen over de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Door het beperkte aandeel van deze regio in de totale export bleef het directe effect beperkt. Het begin van de oorlog viel samen met het Suikerfeest (19-20 maart) en Moederdag in die regio (21 maart). Exporteurs die gespecialiseerd zijn in deze regio stelden alles in het werk om klanten te blijven beleveren. Behalve het directe effect op de afzet was de transportcapaciteit een punt van zorg. Het Midden-Oosten is door de grote capaciteit van de diverse luchthavens een belangrijke hub voor bloemen die uit de Afrikaanse regio naar Nederland geïmporteerd worden. Door het uitvallen van vluchten daalde de vrachtcapaciteit en werd het transporteren van bloemen aanzienlijk duurder. Dit leidde in de Afrikaanse landen soms tot het niet-afsturen van de productie. Doordat diverse Afrikaanse landen in februari met slecht weer kampten, was in diverse Afrikaanse landen de productie lager, waardoor de vraag naar transportcapaciteit ook enigszins terugliep. Ook hadden de gevolgen van omleidingen, vertragingen en vluchtuitval effect op leden van de bloemenveilingen in Israël.
De kostprijzen voor diverse schakels in de keten van bloemen en planten liepen op door de gestegen brandstofkosten ten gevolge van de oorlog. De kostenverhogingen speelden niet alleen bij het vliegverkeer, maar ook voor het fijnmazige distributiesysteem van vrachtauto’s die bloemen en planten van Nederland naar de rest van Europa vervoeren.
Op langere termijn zijn er zorgen over de btw-verhoging die de nieuwe regering per 1 januari 2028 wil invoeren. Brancheorganisaties vragen zich af of dit voor andere landen ook een reden kan zijn om de btw te verhogen. Dat zou de afzet van bloemen en planten sterk aantasten.
Telers van bloemen en planten zijn sterk gebaat bij een goede exportpositie van handelsbedrijven. Daarom worden de exportwaarde, en de zorgen van de brancheorganisatie, meegenomen in deze barometer agrarische sectoren sierteelt. Het gaat hier om bloemen- en plantenexport, ongeacht het herkomstland.
|
| Referenties |
- Bron data: HBAG bloemen en planten, vanaf april 2014 Floridata
|