Mijn agrimatie
v

Agrimatie - informatie over de agrosector

Agrimatie > Sectoren > Boomkwekerij
     
Boomkwekerij
Kies een thema
Algemeen

Economie

Maatschappij

 
  
Kies een indicator
Deze informatie voor andere sectoren
  • Akkerbouw
  • Bloembollenteelt
  • Boomkwekerij
  • Fruitteelt
  • Geitenhouderij
  • Glasgroententeelt
  • Glastuinbouw
  • Land- en tuinbouw
  • Leghennenhouderij
  • Melkveehouderij
  • Vollegrondsgroenteteelt
  • Opengrondstuinbouw
  • Pot- en perkplantenteelt
  • Snijbloementeelt
  • Varkenshouderij
  • Vleeskalverhouderij
  • Vleeskuikenshouderij
  • Zetmeelbedrijven

Alles over
  • Algemeen
    >
  • Economie
    >
  • Maatschappij
    >
  • Milieu
    >

Inkomen uit bedrijf - Boomkwekerij

Inkomen in de boomkwekerij gedaald, verschillen tussen gewassen
15-12-2025

Het gemiddelde inkomen uit een bedrijf in de boomkwekerij wordt voor 2025 geraamd op circa 142.000 euro per onbetaalde arbeidsjaareenheid. Dit is een daling van circa 15.000 euro ten opzichte van 2024 en lager dan het gemiddelde van 2020-2024 van 145.000 euro. Gemiddeld genomen stijgen de kosten met circa 6% en stijgen de opbrengsten met 3%.

Terwijl het inkomen per onbetaalde arbeidsjaareenheid gemiddeld daalde, blijft er sectorbreed in de boomkwekerij onderscheid tussen bedrijven die in hun continuïteit bedreigd worden en bedrijven met goede resultaten.

De teeltomstandigheden waren goed in 2025 en de infectiedruk beheersbaar. Het was wel droger en niet iedere teler heeft de beschikking om te irrigeren; dit is ook sterk afhankelijk van waar de boomkwekerij gesitueerd is. Ondanks een goed groeiseizoen en een voortdurende vraag van consumenten en overheden is 2025 een iets minder goed jaar geworden dan 2024. De consumenten en overheden vragen wel om verduurzaming; de vraag naar biologische producten stijgt, het groeimedium moet veenvrij zijn, emissies van nutriënten en actieve stoffen naar de natuur worden niet meer geaccepteerd en het gebruik van plastic gaat gereguleerd worden (EU Packaging and Packaging Waste Regulation). Dat leidt tot hogere kosten.


Referenties


Inkomen uit bedrijf - Opengrondstuinbouw

Hoger inkomen in bloembollenteelt, lager inkomen in boomkwekerij en fruit- en vollegrondsgroenteteelt
15-12-2025

In de bloembollenteelt wordt voor oogstjaar 2025 een gemiddeld inkomen uit bedrijf per onbetaalde aje geraamd van ongeveer 440.000 euro, een toename van ongeveer 170.000 euro ten opzichte van 2024. De opbrengsten zijn gemiddeld circa 19% gestegen: dat is een combinatie van een betere prijs voor bloembollen en een groter volume. Door de goede teeltomstandigheden voor onder meer tulpen, waaronder een relatief vroege bloei, was het aanbod van bollen hoger dan vorig jaar. De afzet vanuit binnen- en buitenland lijkt daarbij stabiel op een goed niveau. De kosten zijn licht (3%) gestegen ten opzichte van vorig jaar. Met name de kosten van betaalde arbeid, de financieringslasten en de toegerekende kosten namen toe. De verwachte rentabiliteit ligt in 2025 met 136 euro opbrengsten per 100 euro kosten duidelijk hoger dan in 2024 (119%) door de combinatie van een gematigde kostenstijging en aanzienlijk hogere opbrengsten.

Het gemiddelde inkomen uit bedrijf in de boomkwekerij wordt voor 2025 geraamd op circa 142.000 euro per onbetaalde arbeidsjaareenheid. Dit is een daling van 15.000 euro ten opzichte van 2024. Deze daling wordt veroorzaakt door hogere kosten (+6%) en een lagere stijging van de opbrengsten (+3%). De kostenstijging zat vooral in de toegerekende kosten (10%), één van de grootste kostenposten op het bedrijf. Daarnaast stegen de kosten van betaalde arbeid en werk door derden met 4%. De gemiddelde rentabiliteit is in 2025 naar 106% gezakt, een daling van 3 procentpunten ten opzichte van 2024. Sectorbreed blijft er ook in 2025 onderscheid in de boomkwekerij tussen bedrijven die in hun continuïteit bedreigd worden en bedrijven met goede resultaten. De consumenten realiseren zich steeds meer dat natuur een positief effect heeft op de mens en het klimaat. Zij laten zich verleiden om meer groen aan te planten. Ook verschuift de vruchtbomenafzet van de professionele teelt naar de consument. Daarnaast staan voedselbossen in de belangstelling van de burger en van overheden.

Op de vollegrondsgroentebedrijven wordt voor 2025 een gemiddeld inkomen uit bedrijf geraamd van circa 77.000 euro per onbetaalde aje, een daling van 70.000 euro ten opzichte van 2024. De financiële opbrengsten per bedrijf dalen in 2025 naar verwachting met ongeveer 11% ten opzichte van 2024. De omzet uit vollegrondsgroenten daalt door gemiddelde prijsdalingen bij een hoger productievolume. Voor veel teelten waren de groeiomstandigheden in 2025 gunstig, maar die leidden bij sommige gewassen ook tot veel aanbod op de Nederlandse en/of Europese markt en daardoor tot lage prijzen. Dit gemiddelde beeld is in de praktijk gevarieerd, onder andere door verschillen per teler of men de afzet had geregeld via vaste contracten of via de vrije handel. De kosten bleven ongeveer op het niveau van 2024. De kosten van uitgangsmateriaal namen weliswaar flink toe, maar daar stond een daling van de betaalde arbeidskosten met 2% tegenover. De rentabiliteit is op 99% uitgekomen: dat is een daling van 13 procentpunten ten opzichte van 2024 (112%). Er is dus in 2025 geen volledige, marktconforme vergoeding geweest voor alle betaalde en berekende kosten.

In de fruitteelt wordt het gemiddeld inkomen voor oogstjaar 2025 geraamd op circa 91.000 euro per onbetaalde aje. Dit is ongeveer 20.000 euro lager dan in oogstjaar 2024. Ook in deze sector hebben gunstige groeiomstandigheden Europa-breed geleid tot een hogere productie dan in 2024. Door de hogere Nederlandse en Europese appel- en perenproductie in 2025 zijn de verwachte afzetprijzen voor met name appel lager dan in 2024; voor peer wordt ondanks de overvloedige oogst een iets hogere prijs verwacht van +1%. Door de lagere afzetprijzen bij wat meer stuks en een hogere productie worden per saldo iets hogere fruitopbrengsten (gemiddeld circa 520.000 euro) geraamd van in totaal 4% voor het oogstjaar 2025 ten opzichte van 2024. Tegelijkertijd namen de overige opbrengsten uit bedrijf af, zodat de totale opbrengsten met 3% daalden. De betaalde kosten en afschrijvingen stegen in oogstjaar 2025 met 7.000 euro, oftewel 1% ten opzichte van het jaar ervoor. De gemiddelde kosten per bedrijf worden geraamd op 479.000 euro. De kosten van betaalde arbeid stegen het meest, met een toename van ruim 3.000 euro tot 138.000 euro. De rentabiliteit is gedaald van 108 naar 102%. Alle berekende kosten voor eigen arbeid en kapitaal worden in deze sector dus marktconform beloond, zij het minder ruim dan in 2024.







Referenties



Meer informatie
Toelichting indicator
Thema omschrijving
Beleidsinformatie
Archief


Naar boven