| Actuele voedselprijzen - Pluimveevlees |
Af-boerderijprijzen stijgen ligt, terwijl consumenten- en producentenprijzen lijken te stabiliseren op hoger niveau
|
2-12-2025
|
De consumentenprijsindex van pluimveevlees (scharrelkip) is in september 2025 uitgekomen op 128 punten en daarmee nagenoeg gelijk gebleven ten opzichte van augustus en ruim 1% gestegen ten opzichte van juli. Ten opzichte van september 2024 toont de consumentenprijsindex een stijging van 4%. De afzetprijzen van slachterijen op de binnenlandse markt zijn vrij stabiel. De producentenprijsindex staat in september op 146 punten en is daarmee gelijk aan het niveau van augustus 2025 en september 2024. De af-boerderijprijs (snelgroeiende vleeskuikens) is van augustus naar september 2025 licht gestegen van 172 punten naar 175?punten, een stijging van anderhalf procent. De boerderijprijzen zijn ongeveer 15% hoger dan in september 2024.
|
Prijsontwikkeling In september 2025 kwam de consumentenprijsindex van pluimveevlees uit op 128 punten (2020=100), nagenoeg gelijk aan de prijsindex van augustus en ruim 1% hoger dan in juli dit jaar. In vergelijking met september 2024 laat de consumentprijsindex een stijging van 4% zien. Ten opzichte van 5 jaar geleden zijn de prijzen voor kipproducten in de winkel zelfs met 28% gestegen. Deze forse stijging is met name veroorzaakt door een piek in de prijzen in 2022, waarna begin 2023 een kleine correctie heeft plaatsgevonden en sindsdien zijn de prijzen redelijk stabiel.
De afzetprijzen van slachterijen op de binnenlandse markt zijn vrij stabiel. De producentenprijsindex staat in september op 146 punten en is daarmee gelijk aan het niveau van augustus 2025 en september 2024.
De af-boerderijprijs (snelgroeiende vleeskuikens) is van augustus naar september 2025 licht gestegen van 172 punten naar 175?punten, een stijging van anderhalf procent. De boerderijprijzen zijn ongeveer 15% hoger dan in september 2024.
Sinds de piek in prijsstijgingen op alle niveaus in 2022, als gevolg van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne die leidde tot hogere energie-, voer- en transportkosten, zijn de prijzen wat gestabiliseerd. De voerprijzen zijn het laatste jaar niet verder gestegen en de vraag naar pluimveevlees blijft groot. Dit zorgt voor een gunstige situatie in de vleeskuikensector. De boerderijprijzen waren al hoog en blijven stijgen, als gevolg van de grote vraag en het krappe aanbod. Een rapport van RaboResearch (Internationale pluimveemarkt profiteert van krap aanbod - Rabobank), noemt de populariteit van kip als aantrekkelijk alternatief voor rund- en varkensvlees. Dezelfde trend wordt genoemd in het onderzoek van Dagevos et al. (Vleesconsumptie per hoofd van de bevolking in Nederland, 2005-2024 - Wageningen University & Research). Door de omschakeling naar scharrelkuikens bij een groot aantal bedrijven, is de productie van vleeskuikens in Nederland de afgelopen jaren afgenomen. Daar komt bij dat er al jaren niet of nauwelijks stallen kunnen worden uitgebreid of nieuwe stallen kunnen worden gebouwd. Ten slotte leidt de vogelgriep tot een voortdurende rem op de productie. Al deze factoren samen zorgen ervoor dat het aanbod niet aan de vraag kan voldoen en prijzen dus hoog blijven.
De consumentenprijs (scharrelkip) en de af-boerderijprijs (reguliere kip) zijn niet direct met elkaar te vergelijken. In de Nederlandse supermarkten is vrijwel uitsluitend scharrelkip met het Beter Leven keurmerk verkrijgbaar, terwijl de af-boerderijprijzen grotendeels betrekking hebben op reguliere, snelgroeiende vleeskuikens. Die vleeskuikens worden gehouden voor de verwerkende voedselindustrie, foodservicemarkt en de export, vooral naar Duitsland en het Verenigd Koninkrijk.
Keten
De pluimveevleesketen is sterk geïntegreerd, waarbij de slachterijen regelen dat de productie van de verschillende schakels op elkaar worden afgestemd. Slachterijen en verwerkers leveren aan de retailers en vleeskuikenbedrijven leveren kuikens aan de slachterijen. Vermeerderaars (producenten van broedeieren), kuikenbroederijen en mengvoerleveranciers zijn belangrijke toeleveranciers voor vleeskuikenbedrijven.
-Vleeskuikenbedrijven Er zijn ongeveer 600 bedrijven die vleeskuikens houden. Zes- tot achtmaal per jaar leveren zij vleeskuikens met een gewicht van ongeveer 2,5 kg aan de slachterij. Binnen de groep vleeskuikenhouders houdt een deel langzamer groeiende vleeskuikens (ongeveer 47% van de productie), waarvan het vlees als scharrelkip (Beter Leven keurmerk 1 ster) in de Nederlandse supermarkten verkocht wordt.
-Industrie
Er zijn ongeveer tien middelgrote en grote pluimveeslachterijen in Nederland. De verdere verwerking wordt vaak gedaan op een andere locatie dan de slachterij, door een bedrijf dat de geslachte kuikens verwerkt tot consumentenproducten (kipfilets, drumsticks, dijen, vleugels). De grootste spelers binnen Nederland slachten en verwerken zelf. Qua volume hebben deze bedrijven ruim meer dan de helft van de markt in handen. De slachterijen en verwerkers leveren het pluimveevlees verpakt ‘op schaal’ aan de retailers.
-Afzet
Meer dan de helft van de Nederlandse pluimveevleesproductie wordt geëxporteerd, vooral naar het Verenigd Koninkrijk en Duitsland. Ook wordt pluimveevlees geïmporteerd, met name voor gebruik in de foodservicesector en de verwerkende industrie. De hoofdmoot (90 tot 95%) van de binnenlandse afzet van pluimveevleesproducten wordt verkocht in supermarkten, met verse kipfilet als belangrijkste product.
Prijsvorming De consumentenprijs van kip kent weinig seizoensinvloeden. Meestal daalt de prijs in januari licht om tegen de zomer weer licht te stijgen. Vleesverwerkers maken met de inkopers van de supermarkten afspraken over de kwaliteit en prijs van de producten. Er worden één- tot tweejaarscontracten afgesloten na tendering. Soms worden afspraken gemaakt op basis van de inkoopprijs bij de pluimveehouders. Een belangrijk deel wordt geëxporteerd. De prijzen op de buitenlandse markten hebben invloed op de prijs in Nederland, bij de vleesverwerkers, maar ook af boerderij. Prijzen af boerderij worden bepaald door de slachterijen en zijn afhankelijk van het moment van leveren. Bijna alle vleeskuikenhouders hebben een jaarcontract voor het leveren van de vleeskuikens aan een slachterij. In het contract staan afspraken over de leveringen en de kwaliteit van de kuikens, maar niet over de prijs.
Prijsindices Een aanzienlijk deel van de Nederlandse vleeskuikenhouders (met circa 53% van de productie) houdt snelgroeiende kuikens. Het vlees van deze kuikens wordt afgezet in de foodservice (vooral quickservice-restaurants) of geëxporteerd. De prijs af boerderij (API) is gebaseerd op de marktprijs van de snelgroeiende kuikens. De consumentenprijs is echter gebaseerd op de prijzen in de Nederlandse supermarkten en heeft dus betrekking op de langzamer groeiende vleeskuikens (‘scharrelkuikens’). In een normale situatie is er een wisselwerking tussen de prijs af boerderij van de snelgroeiende en langzaam groeiende vleeskuikens.
|