| Jaarprijzen per sector - Zeugenhouderij |
Opnieuw gedaalde opbrengstprijzen van biggen, ondanks wederom gedaalde voerkosten
|
15-12-2025
|
In 2025 zette de dalende trend door. Na een stabiele start van het jaar daalden de prijzen vanaf de zomer fors. In oktober 2025 zakten de biggenprijzen naar 46 euro per big (exclusief btw), terwijl deze in april nog 86 euro bedroeg. Eind november lagen de prijzen op 48 euro per big, wat circa 25% lager is dan een jaar eerder. De gemiddelde prijs voor 2025 komt uit op 71,10 euro per big, dat is circa 8% lager dan in 2024*.
|
De recente daling in biggenprijzen is niet langer alleen het gevolg van een verzadigde markt, maar vooral van structurele veranderingen in de Europese varkenshouderij. In plaats van een groei van de zeugenstapel (groei in 2023 aantal zeugen met 0,3%), zien we in 2024 en 2025 juist een duidelijke krimp. In 2024 daalde het aantal zeugen in de EU met 3,4%, en in 2025 nog eens met bijna 3%. Nederland kende in 2025 zelfs een daling van 7% (-60.000 zeugen) door beĆ«indigingsregelingen. Ook Polen (-5%), Spanje (-3%) en Duitsland (-2%) laten een neerwaartse trend zien. Er is jaarlijks ongeveer 2% krimp nodig om de hogere zeugproductiviteit te compenseren. Deze krimp beperkt het biggenaanbod in het komende jaar, maar door hogere productiviteit per zeug en een tijdelijk ruim aanbod in 2025 bleef de prijs onder druk. De totale biggenexport vanuit Nederland ligt in 2025 iets lager dan in 2024, met tot en met augustus circa 3,73 miljoen biggen (-3,3%). Spanje is nu de grootste afnemer (+19%), terwijl Duitsland fors minder biggen importeert (-18%). De vraag vanuit Spanje blijft hoog door aanhoudende problemen met PRRS, die nog steeds leiden tot hoge uitvalcijfers. De Duitse vraag is stabieler, maar staat onder druk door structurele krimp en dierziekterisicoās. Of de vraag naar biggen vanuit Spanje overeind blijft, na grenssluitingen door de uitbraak van Afrikaanse varkenspest onder wilde varkens, is maar de vraag. Dit kan op korte termijn druk gaan zetten op de biggenprijs.
Verlaagde voerprijzen De voerprijzen in de zeugenhouderij zijn gemiddeld 2% lager dan in 2024. De voerprijzen dalen al vanaf begin 2023. Na de Russische inval in OekraĆÆne nam de onzekerheid op de graanmarkten sterk toe, waardoor grondstofprijzen sterk stegen. Wereldwijd zijn de markten wat tot rust gekomen, waardoor de prijzen ook weer gedaald zijn. De voerprijzen liggen sinds zomer 2023 weer redelijk op het niveau van voor de oorlog. Grondstofprijzen zijn momenteel redelijk stabiel, met uitzondering van soja, dat recent sterk in prijs is gestegen.
*Raming op basis van beschikbare data tot en met eind november 2025. In de laatste maand van het jaar is de opbrengstprijs van varkens verder onder druk komen te staan.
|