Mijn agrimatie
v

Agrimatie - informatie over de agrosector

Agrimatie > Thema's > Economisch resultaat
     
Economisch resultaat
Kies een indicator
Inkomen uit bedrijf - Glasgroententeelt

Glasgroentesector 2025, lager inkomen met grote verschillen
15-12-2025

In 2025 is het geraamde bedrijfsinkomen voor glasgroentebedrijven per onbetaalde arbeidsjaareenheid (oaje)1 gedaald met ongeveer 75.000 euro tot circa 211.000 euro voor het gemiddelde bedrijf.



De variatie tussen bedrijven die boven en onder dit gemiddelde inkomen uitkomen blijft groot. Het geraamde inkomen is lager dan het gemiddelde inkomen voor de periode 2020-2024 van ongeveer gemiddeld 300.000 euro.

In 2025 keerde de bedrijfsvoering verder terug naar normaal, na enkele jaren van ingrijpende veranderingen en uitdagingen door de energiecrisis. In de winter van 24/25 had het areaal belichte groenteteelt (met name tomaten) het niveau bereikt van vóór de energiecrisis, waarbij de verwachting is dat de komende winter 25/26 dit areaal nog verder uitgebreid zal worden.

Door een voorjaar met veel zonuren zijn de producties voor alle gewassen gestegen. De verwachting is dat de economisch opbrengsten per gemiddeld glasgroentebedrijf met bijna 10% zijn gestegen ten opzichte van 2024, maar dat de betaalde kosten en afschrijvingen met 15,5% zijn gestegen.

Gemiddelde stijging van de opbrengst uit gewassen: grote verschillen 
De opbrengsten uit gewassen voor een gemiddeld glasgroentebedrijf stegen met bijna 9%. Deze opbrengsten ontwikkelden zich divers: door het goede weer zijn de volumes bij alle gewassen gestegen. Echter, de prijzen kenden grote verschillen: een grote negatieve prijsontwikkeling was er bij de opbrengsten van paprika. Voor komkommers waren de prijzen grillig en gemiddeld gezien iets onder die van 2024. Voor tomaten waren de prijzen iets hoger dan in 2025.

Netto-energiekosten flink gestegen 
Naast opbrengsten uit gewassen hebben bedrijven ook andere inkomsten, zoals opbrengsten uit de verkoop en handel in energie. De verkoop van energie (vooral elektriciteit opgewekt met een wkk2) hangt met veel verschillende factoren samen. Wanneer de verkoopprijs voor elektriciteit de kosten voor de productie overstijgen, kan het op bepaalde momenten gunstig zijn om te verkopen3. In deze raming is ervan uitgegaan dat de inkomsten door verkoop en handel in energie in 2025 zijn gestegen.

Echter, de kosten voor energie zijn ook flink gestegen, onder meer door hogere energieprijzen in het begin van 2025. Als de opbrengsten en de kosten tegen elkaar afgezet worden, dan zijn de netto-energiekosten flink gestegen.

Spreiding blijft groot 
De spreiding in het inkomen is zoals elk jaar groot. Dat heeft te maken met bedrijfsgrootte, bedrijfsuitrusting (onder andere wkk), moderniteit, gascontract, toegang tot duurzame energiebronnen, bedrijfsstrategie, etc. De gemiddelde lijn zit ongeveer in het midden van het groene vlak, wat aangeeft dat er proportioneel evenveel bedrijven zijn die meer of minder verdienen dan het gemiddelde. Boven en onder het groene vlak bevindt zich elk nog 20% van de bedrijven. Het is al meer dan 10 jaar niet meer voorgekomen dat de ondergrens van het groene vlak onder nul is gekomen. Dus 20% van de bedrijven heeft nu een negatief inkomen. Bij ongeveer 20% van de glasgroentebedrijven wordt verwacht dat in 2025 het gemiddelde inkomen per oaje onder de grens van ongeveer -68.000 euro zit. Aan de bovenkant van het spectrum bereikt het inkomen van de best presterende 20% van de bedrijven ongeveer 550.000 euro of meer per oaje. Gezien deze grote spreiding, zullen individuele bedrijven zich niet altijd herkennen in het gemiddelde inkomen van het bedrijf. Naar verwachting zal de grote spreiding ook in de nabije toekomst blijven bestaan.

Groei in bedrijfsomvang
De verandering van de bedrijfsomvang speelt ook een rol in de absolute waarden en veranderingen in opbrengsten en kosten. Zo steeg het gemiddelde glasgroentebedrijf dit jaar met ruim 7% in omvang. De kosten per m2 hebben soms een andere ontwikkeling dan die van het gemiddeld bedrijf. Deze zijn te vinden in het artikel ‘Resultaten per m2 glas’.


Kies een sector

Meer informatie over dimensies
  • Algemeen
    >
  • Economie
    >
  • Maatschappij
    >
  • Milieu
    >
Referenties
1Het kengetal wordt uitgedrukt in euro per onbetaalde arbeidsjaareenheid (oaje), waarmee het gekoppeld wordt aan de hoeveelheid ingezette arbeid en het dus beter over bedrijven heen vergelijkbaar is. Het aantal aje dat niet-betaalde arbeid levert, zijn veelal ondernemers en leden van de huishoudens. Eén aje is minimaal 2.000 gewerkte uren. Eén persoon kan maximaal 1 aje zijn, dus ook als een persoon 2.500 uren heeft gewerkt.

2Warmtekrachtkoppeling (wkk) staat voor het gelijktijdig opwekken van warmte en kracht (elektriciteit). De energie is afkomstig van een verbrandingsmotor of gasturbine en wordt meestal aangewend om een generator aan te drijven die op zijn beurt elektriciteit opwekt. De warmte die daarbij vrijkomt gaat niet verloren maar wordt in de glastuinbouw nuttig gebruikt voor de verwarming van kassen.

3De spark spread is een maatstaf die de winstgevendheid meet van elektriciteitsopwekking in een gasgestookte ketel. Het vergelijkt de marktprijs van de geproduceerde elektriciteit met de kosten van het aardgas dat nodig is om deze elektriciteit op te wekken. 



Meer informatie
Toelichting indicator
Thema omschrijving
Beleidsinformatie
Archief



naar boven