| Branchegegevens export - Sierteelt |
Exportwaarde bloemen en planten eerste vijf maanden 2026 gedaald
|
10-7-2026
|
Volgens cijfers van Floridata, verzameld in opdracht van de Vereniging van Groothandelaren in Bloemisterijproducten (VGB), daalde de exportwaarde van snijbloemen en planten in de eerste vijf maanden van 2026 met 3,2% ten opzichte van dezelfde periode in 2025.
|
Zowel april als mei 2026 droeg bij aan deze verder wegzakkende exportwaarde ten opzichte van het voorjaar van 2025. In april 2026 daalde de exportwaarde van bloemen en planten met ruim 11%, terwijl de daling in mei 2026 2,3% bedroeg. De afname wordt deels verklaard door het feit dat er dit jaar minder veil- of werkdagen waren in deze maanden. In april 2026 was er één veildag minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, en in mei 2026 waren er twee veildagen minder.
Traditiegetrouw zijn de eerste vijf maanden de belangrijkste maanden van het jaar voor de bloemen- en plantenexport. Belangrijke feestdagen in diverse Europese landen tillen de exportwaarde in deze periode naar een hoger niveau dan in de andere maanden van het jaar. Ook nu speelden deze feestdagen (en de momenten waarop ze gevierd werden) mee in de fluctuatie van de maandresultaten. Pasen viel dit jaar betrekkelijk vroeg (5 april), waardoor er minder vraag dan normaal was in de maand april. Hemelvaart viel dit jaar twee weken eerder dan in 2025. Daarnaast viel Pinksteren vorig jaar nog in juni, maar dit jaar in mei.
Moederdag (een feestdag die in de verschillende Europese landen op verschillende momenten wordt gevierd) speelde ook een rol in de vraag. Zo werd Moederdag in Nederland, Frankrijk en Polen dit jaar op 26 mei gevierd. Vooral de vraag uit Polen steeg de laatste jaren.
De exportwaarde van snijbloemen was in april 2026 ruim 10% lager dan een jaar eerder. Bij planten was er sprake van een daling van ruim 12%. In mei 2026 was de daling minder groot. Voor snijbloemen bedroeg de daling 2,1%, en voor planten 2,4%. De exportwaarde van de eerste vijf maanden van 2026 was nog wel hoger dan het langlopende gemiddelde van de afgelopen tien jaar.
De oorlog in het Midden-Oosten bleef een rol spelen in het internationale handelsverkeer. Hogere energieprijzen werkten door in verschillende schakels in de keten. Als gevolg van hoge transportkosten, een vermindering van de hoeveelheid vrachtruimte en ongunstige weersomstandigheden in Kenia nam zowel de import (vanuit Israël) als de export (naar het Midden-Oosten) af.
Ook speelden de hoge dieselprijzen een rol voor het fijnmazige distributiesysteem van vrachtauto’s die bloemen en planten uit Nederland naar de rest van Europa vervoeren. Daarnaast leken de consumenten terughoudender met hun aankopen.
Rabobank analyseerde in acht Europese landen de bestedingen aan bloemen en planten tussen 2019 en 2025. De bestedingen aan bloemen en planten stegen, maar het volume daalde, wat een punt van zorg is (Van der Hoorn et al., 2026). Nederland zet bloemen en planten af in veel meer landen dan de acht landen die door Rabobank geanalyseerd werden, en ving daarmee wellicht de schok op.
Telers van bloemen en planten zijn sterk gebaat bij een goede exportpositie van handelsbedrijven. Daarom worden de exportwaarde en ontwikkelingen met betrekking tot de keten meegenomen in deze Barometer Agrarische Sectoren: Sierteelt. Het gaat hier om bloemen- en plantenexport, ongeacht het herkomstland.
|