| Veilingomzet - Tuinplanten |
Goed uiteinde 2025 voor omzet tuinplanten; 2026 begon met beperkt negatieve omzet
|
23-3-2026
|
De in Nederland geteelde en via Royal FloraHolland verhandelde tuinplanten noteerden in 2025 een toename van de omzet van 5%. De verkochte aantallen stegen met 4%, waarbij de gemiddelde prijs ook een procent steeg.
|
De omzet van de laatste twee maanden van 2025 kende twee gezichten. In november daalde de omzet nog ruim 5%, met name door lagere verkochte aantallen (-4,5%) en een iets lagere gemiddelde prijs (-0,9%). Deze cijfers waren deels te wijten aan het feit dat november 2025 een veildag minder had dan november 2024. In december 2025 was er daarentegen een veildag meer dan in december 2024. Mede door de stimulans van de kerstperiode steeg de omzet met bijna 10%. Hierbij steeg vooral het aantal verkochte producten met 10%, waarbij de gemiddelde prijs iets lager lag.
In november werden er minder tuinplanten verkocht, vooral door een terugloop in de verkoop van de picea en de chamaecyparis en gaultheria terwijl de aangeboden en verkochte hoeveelheid droge bollen sterk toenam. Skimmia lag in november wel goed in de markt en behaalde een sterke omzetgroei. Het belangrijkste omzetproduct van deze maand, de helleborus, kende een wat meer stabiele ontwikkeling. Doordat november 2025 een veildag minder had dan november 2024 lag het verkochte aantal stuks wel lager, maar met een vermindering van 2,5% was de schade relatief beperkt. Bij een iets lagere gemiddelde prijs zakte de omzet met een kleine 4%.
In december deed de kerstroos (helleborus) zijn naam eer aan. Opnieuw was dit product het belangrijkste product op Royal Floraholland. Met een hoger aantal verkochte stuks en betere prijsvorming volgde dit product de algemene ontwikkeling van tuinplanten in de laatste maand van het jaar. In de kerstmaand zijn decoratiematerialen ook niet weg te denken, en met een toename van 60% in het aantal verkochte stuks kwam deze productgroep weer terug op het niveau van 2023. De productgroep decoratiematerialen bezette een vierde plek op de omzetladder van december. Tussen helleborus en decoratiematerialen in de omzet-top-4 zaten twee alternatieven voor de kerstboom: de picea en de chamaecyparis. Ondanks de betere prijsvorming steeg de omzet niet, omdat het aantal verkochte stuks voor beide producten lager lag.
Januari begon met een omzetdaling van 3,7%, maar gezien het koude weer in Nederland en de omringende landen en het feit dat er een veildag minder was, bleef de daling beperkt. Door de sterke daling in het aantal verkochte stuks (-9%) kon de gemiddelde prijs wat toenemen en compenseerde de stijging van de gemiddelde prijs de omzetafname enigszins. In januari liet de omzetstatistiek op productniveau grote schommelingen zien. Decoratiemateriaal voerde de omzet-top-5 aan in deze maand, gevolgd door camillia en primula. Arrangementen en Helleborus maakten de top-5 compleet. Terwijl decoratiemateriaal en arrangementen sterk in omzet toenamen (respectievelijk 21% en 52%), daalde de omzet van een typisch voorjaarsproduct, namelijk de primula, sterk (-35%). Het koude weer, met de koudste januari sinds 2017, zal hierin ongetwijfeld een rol hebben gespeeld.
|