Bedrijfsgrootte van melkveebedrijven

Laatste update: 15 juli 2026 Update frequentie: Jaarlijks

In Noord-Holland staat 70% van de melkkoeien op een bedrijf met meer dan 100 melkkoeien

Deze indicator geeft de verdeling naar grootteklasse weer van het aantal bedrijven en het aantal melkkoeien op melkveebedrijven. De grootteklasse is gemeten in aantal melkkoeien per bedrijf. De aantallen zijn gebaseerd op informatie uit de CBS-Landbouwtelling.

Bedrijven

De grafieken op deze pagina zijn visueel gepresenteerd en zijn niet goed leesbaar met screenreaders.
Grafiek wordt geladen...

In 2025 heeft 47% van de melkveebedrijven in Noord-Holland meer dan 100 melkkoeien. In 2000 was dit minder dan 6% van de bedrijven. Toen had ruim de helft van de bedrijven maximaal 50 koeien. In 2025 is dat nog bij 15% van de bedrijven het geval.

Melkkoeien

De grafieken op deze pagina zijn visueel gepresenteerd en zijn niet goed leesbaar met screenreaders.
Grafiek wordt geladen...

In 2025 staat 4% van de melkkoeien in Noord-Holland op melkveebedrijven met minder dan 50 melkkoeien en 15% op bedrijven met meer dan 250 melkkoeien. Het aandeel van laatstgenoemde groep wordt geleidelijk groter.

Het belang van de grotere bedrijven neemt ook bij melkveebedrijven toe. Van de melkveebedrijven heeft in 2025 47% meer dan 100 melkkoeien. Van de melkkoeien staat ruim 70% op bedrijven met meer dan 100 melkkoeien. In 2000 ging dat nog om respectievelijk 6% van de bedrijven en 16% van de melkkoeien.