Bedrijven met akkerbouw

Laatste update: 7 juli 2025 Update frequentie: Jaarlijks

In 2024 zijn er ruim 1.200 bedrijven in Noord-Holland die akkerbouwgewassen verbouwen

Deze indicator geeft het aantal bedrijven weer dat is opgenomen in de CBS-Landbouwtelling en akkerbouwgewassen telen. Het gaat daarbij om bedrijven met een Standaardopbrengst (SO) van minimaal € 3.000. De SO van de bedrijven wordt normatief berekend aan de hand van de opgegeven aantallen dieren (peildatum 1 april) en de gewasoppervlakten (peildatum 15 mei). De afbakening van de bedrijven in de Landbouwtelling is in de loop der jaren een aantal keer gewijzigd. Een grote verandering vond plaats in 2016. Vanaf toen zijn alleen nog bedrijven meegenomen die in het handelsregister staan ingeschreven met een agrarische activiteit (SBI). In de Landbouwtelling zijn ook bedrijven opgenomen die niet hebben gereageerd op het verzoek om de Gecombineerde Opgave in te vullen. De gegevens van die bedrijven zijn door het CBS geschat.

Bedrijven

De grafieken op deze pagina zijn visueel gepresenteerd en zijn niet goed leesbaar met screenreaders.
Grafiek wordt geladen...

Het aantal bedrijven dat akkerbouwgewassen teelt in Noord-Holland neemt de laatste jaren licht toe. In 2024 zijn er ruim 1.200 waarvan 448 gespecialiseerde akkerbouwbedrijven.

Specialisatiegraad

De grafieken op deze pagina zijn visueel gepresenteerd en zijn niet goed leesbaar met screenreaders.
Grafiek wordt geladen...

In 2024 bevindt ruim 70% van de akkerbouwgewassen in Noord-Holland zich op gespecialiseerde akkerbouwbedrijven. De overige 30% van de akkerbouwgewassen staat op bedrijven van een ander bedrijfstype. Bijvoorbeeld veehouderijen waar akkerbouwgewassen geteeld worden naast de veehouderijtak. Van de bedrijven die akkerbouwgewassen telen is in 2023 35% een gespecialiseerd akkerbouwbedrijf.

Kaart

De grafieken op deze pagina zijn visueel gepresenteerd en zijn niet goed leesbaar met screenreaders.
Grafiek wordt geladen...

In Noord-Holland zijn in de gemeente Hollands Kroon in 2024 de meeste akkerbouwbedrijven gevestigd.

Het aantal bedrijven dat akkerbouwgewassen teelt in de provincie Noord-Holland neemt de laatste jaren toe. Vooral in de gemeente Hollands Kroon zijn veel bedrijven met akkerbouwgewassen gevestigd.